W naszej pracy codziennością jest weryfikacja uszkodzeń kart pamięci. Użytkownicy najczęściej opisują objawy uszkodzonej karty pamięci w sposób: “karta nie działa, karta jest nie widoczna w telefonie lub komputerze, nie można sformatować karty pamięci albo komputer lub telefon proszą o sformatowanie karty. Często jednak na karcie pamięci zapisane są ważne zdjęcia, filmy lub inne wartościowe, z punktu widzenia klienta pliki.

Wszystkie objawy jakie towarzysza uszkodzeniu kart pamięci dla użytkownika oznaczają tylko jedno – brak dostępu do danych, brak możliwości ich przeglądania czy skopiowania. Najczęściej możemy się spotkać z sytuacją, że po włożeniu karty pamięci do telefonu lub podpięciu za pomocą czytnika do komputera, dostajemy komunikat ” Karta jest uszkodzona – wykonaj formatowanie” . Jeszcze inną sytuacją występującą bardzo często jest to, że karta pamięci jest w ogóle nie widoczna lub zgłasza się z ograniczoną pojemnością ( bardzo małą np 8MB w porównaniu z prawidłową wartością np 32GB).

Uszkodzenia kart pamięci możemy podzielić na 3 rodzaje:

Uszkodzenia logiczne – dostęp do danych jest ograniczony przez działanie wirusów komputerowych, przypadkowe skasowanie plików lub sformatowanie danych. Odzyskanie danych o ile nie doszło do nadpisania komórek pamięci innymi plikami jest w miarę proste i przystępne cenowo.

Uszkodzenia mechaniczne – są to wszelkiego rodzaju uszkodzenia związane z przełamaniem karty, jej zamoczeniem czy uszkodzeniem połączeń – Odzyskanie danych (zdjęć, filmów czy dokumentów) z kart pamięci uszkodzonych mechanicznie jest trudniejsze, a w niektórych przypadkach jak np przełamanie struktury kości pamięci, wręcz nie możliwe. Wszystko zależy oczywiście od konstrukcji karty oraz miejsca uszkodzenia.

Uszkodzenia elektryczne – związane są głównie ze zużyciem elementów elektronicznych użytych podczas produkcji kart oraz z niewłaściwym użytkowaniem. Podłączając karty pamięci do komputera mogą wystąpić niewielkie przepięcia, które potrafią doprowadzić do uszkodzenia kontrolera karty pamięci. Wszechobecne ubrania z tworzyw sztucznych powodują powstawanie elektryczności statycznej, która po rozładowaniu np. biorąc taką kartę do ręki może ją trwale uszkodzić.

WAŻNE: Zanim, jako użytkownik, podejmiesz jakiekolwiek samodzielne próby odzyskania danych z uszkodzonej karty pamięci zastanów się jak bardzo są one dla Ciebie ważne. Wszelkie komunikaty z prośbą o formatowanie karty pamięci radzimy zignorować ponieważ każde nadpisanie danych może skutkować brakiem możliwości ich odzyskania.

Biorąc pod uwagę różnorodność usterek z jakimi można się spotkać w kartach pamięci proces odzyskiwania danych z tych nośników powinien być dostosowany do zaistniałej sytuacji. Weryfikacja uszkodzeń powinna postępować etapowo zaczynając od najprostszych a kończąc na tych bardziej skomplikowanych. Zachowanie odpowiednich procedur przy odzyskiwaniu danych ma zasadnicze znaczenie ze względu na jego skuteczność – więcej na temat odzyskiwania danych z kart pamięci znajduje się tu

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć jeszcze na kilka najczęściej zadawanych pytań:

Jakie karty pamięci są najbezpieczniejsze, i które najczęściej się uszkadzają?

Z naszej praktyki wynika, że awaryjność kart pamięci znanych marek jak Transcend, Samsung, Kingston, PNY, Toshiba jest mniejsza niż w przypadku kart no name. Częściej dochodzi do uszkodzeń kart pamięci micro SD niż innych – szczególnie tych używanych w telefonach komórkowych, smartfonach i tabletach.

Co ma wpływ na żywotność karty pamięci?

Na żywotność , czyli okres przydatności do użycia kart pamięci ma wpływ częstość wgrywania i odczytu danych – chodzi o to, że pamięci flash, a do takich należą karty pamięci mają określoną, ze względu na technologię wykonania,ilość zapisów i odczytów na komórkę. Po przekroczeniu pewnej wartości komórki potrafią się uszkadzać i blokować dostęp do danych. Dość duży wpływ ma również temperatura pracy w jakiej funkcjonuje nasza karta.

Jak zabezpieczyć kartę pamięci przed utratą danych?

Najprościej i najtaniej jest robić kopię bezpieczeństwa – tzw. backup. To jedyne skuteczne rozwiązania. W naszej pracy mówimy, że “Backup jest najlepszym przyjacielem człowieka”.

Czy objawy uszkodzonej karty pamięci są jednoznaczne?

Niestety nie. Objawy uszkodzonej karty pamięci to najczęściej ” komunikat z błędem z systemu, prośba o formatowanie, zgłoszenie się karty bez pojemności, czy brak inicjalizacji karty”.  Każdy z tych objawów może świadczyć o uszkodzeniu fizycznym, elektrycznych a część z nich o uszkodzeniu logicznym. Dopiero po sprawdzeniu karty w laboratorium jesteśmy w stanie przyporządkować objawy do konkretnej sytuacji. Dla większości użytkowników jest to nie możliwe?

Czy z uszkodzonej karty pamięci da się odzyskać dane?

Kategorycznie nie da się stwierdzić, że dane da się odzyskać. Na pewno nie da się ich odzyskać w każdej sytuacji. Obecna skuteczność naszego laboratorium oscyluje w okolicach 90%.

Jeśli masz jakieś problemy i potrzebujesz pomocy w odzyskiwaniu danych zapraszamy do nas na bezpłatną wycenę. Pełną ofertę usług odzyskiwania danych znajdziesz pod tym linkiem.